شانه یخ زده (FROZEN SHOULDER)

قوز پشتی یا کیفوز چیست؟

مطالب علمی
بازدید:

کمردرد (LOW BACK PAIN)

مطالب علمی
بازدید: 111

درمان سرطان غدد لنفاوی

مطالب علمی
بازدید:
سفتی کپسولی در شانه معمولاً به عنوان شانه یخ زده یا کپسولیت چسبنده یاد می شود که در زنان بیشتر از مردان و در افراد میانسال و مسن بیشتر از جوانان دیده می شود. عموماً تصور می شود که این بیماران استفاده از بازو را به دلیل دردناک بودن متوقف می کنند بنابراین به دلیل عدم استفاده دامنه حرکتی شانه کاهش می یابد. (درمان ورم لنف ادم در تهران)
اولین شکایت خانم ها مشکل بودن شانه کردن موها و رساندن دست به ناحیه بین دو کتف است و همچنین در شب و به هنگام غلتیدن بر روی دست درگیر بیدار می شوند.
علل ایجاد شانه یخ زده:
کاهش مایع سینوسیال
از بین رفتن چین های تحتانی کپسول شانه و ضخیم شدن آن
عوامل تشدیدکننده:
معمولاً شانه یخ زده به دنبال دیابت، ضربه های شانه، جراحی ها خصوصاً جراحی سرطان پستان، بیماریهای قلبی و ریوی، سکته مغزی، بیماریهای تیروئید و ضایع بافت نرم ایجاد می شود. این بیماری در زنان و همچنین افراد افسرده و مضطرب شایعتر است.
عوارض شایع:
درد شبانه و خواب پریشان در طول مرحله حاد
درد حین حرکت و در برخی اوقات حتی در هنگام استراحت
کاهش دامنه حرکتی مفصل شانه
ایجاد وضعیت نادرست در شانه و کتف بصورت ناخودآگاه و برای کاهش درد
کاهش حرکت بازو در طول راه رفتن
ضعف عضلات عمومی که منجر به ایجاد درد در عضلات گردن می شود
ناتوانی و محدودیت های معمول:
ناتوانی در رساندن دست به بالای سر، پشت سر و بردن به طرفین و کمر (در پوشیدن لباسهایی همانند کت، ژاکت و لباس زیر زنانه مشکل دارند)
رساندن دست به جیب پشت شلوار
مشکل در بلند کردن اجسام وزن دار
محدودیت در انجام فعالیتهای تکراری
توضیحات بیشتر و تکمیلی در رابطه با Frozen Shoulder = Adhesive capsulitis = periarthritis
Primary Frozen Shoulder :
در مفصل شانه تغییرات آرتریت آرام آرام بین 40 تا 60 سالگی بوجود می آید و ممکن است به دنبال آرتریت روماتوئید، استوآرتریت، تروما و بی حرکتی (عدم تحرک) باشد که در نوع اولیه آن همراه با درد و محدودیت حرکتی می باشد.
Secondary Frozen Shoulder :
شانه یخ زده ممکن است به دنبال التهاب مزمن تحریک آمیز در موسکولو تاندونوسوس یا بافت سینویال مثل روتاتورکاف، تاندون بای سپس یا کپسول مفصلی باشد و پوسچر معیوب و عدم تعادل عضلانی فضای سوپراهومرال را برای Impingement Syndrome و سندروم Over Use آماده می کند.
Freezing Shoulder :
در این حالت درد شدید در شانه در زمان استراحت و محدودیت حرکتی مفصل شانه 2 تا 3 هفته بعد از شروع بیماری ایجاد می شود و این علائم حاد 10 تا 36 هفته باقی می ماند (مرحله دردناک).
Frozen Shoulder :
در این مرحله در هنگام حرکت دادن دست با بروز درد مشخص می شود. چسبندگی قابل توجه و محدودیت حرکتی در مفصل شانه همراه با جانشین کردن حرکت اسکاپولا (کتف) و آتروفی (لاغری یا ضعف) عضله دلتوئید و روتاتورکاف ترای سپس و براکیال دیده می شود.
این مرحله 4 تا 12 ماه طول می کشد.
بازدید: 124تاریخ انتشار : 1396/11/30